F&Q

Nejčastější otázky a odpovědi na ně

Co jsou to Presety?

Presety jsou předpřipravené kroky na úpravu fotografií. K používání presetů potřebujete Lightroom mobile, Lightroom Classic, Lightroom CC nebo Photoshop CC. 

Mohu používat presety i na mobilní free verzi?

Ano. Balík obsahuje jak formát .XMP pro Adobe Lightroom a Photoshop, tak i .DNG soubory, kterými lze nainstalovat presety do free mobilní verze. Pokud máte z nějakého důvodu starší verzi lightroomu a nefunguje vám formát .XMP, nainstalujte presety podle přiloženého návodu, jakobyste instalovali na mobil.

Jak se ke mně dostanou presety?

Presety vám přijdou na email. Měly by přijít ihned po zaplacení, respektive po připsání částky, na platební bránu, kterou využívám. Na emailu najdete odkaz na balíček ve formátu .zip. Ten rozbalte a postupujte pak dále podle návodu ve složce.

Jak otevřít .zip soubor?

Balík stahujte raději na stolních pc nebo macOS zařízeních. Na mobilech to jde taky, ale nemůžu vám dát návod, jak otevřít stažený soubor, protože to má každý telefon jinak.

Na Windows klikněte na složku pravým tlačítkem myši, najeďte na „Extrahovat vše…“ a pak jen klikněte na „Extrahovat“. Složku budete mít v místě, kde jste si stáhli .zip.

Na macOS stačí na .zip kliknout dvakrát levým tlačítkem myši.

Nejdou vám naimportovat presety podle přiloženého .PDF návodu do Lightroomu?

Pokud máte macbook, můžete namísto kliknutí na tlačítko „Show developed presets“ vidět tuto složku.

Pak je potřeba navíc rozkliknout složku „Settings“ a do ní složku s presety vložit.

Pokud vám nejde vkládat presety podle přiloženého návodu ani na Windows/macOS, tak stačí kliknout u presetů na tlačítko „+“ a dát „Import Presets…“.

Jak dostat presety do Photoshopu?

V programu Photoshop najeďte nahoře na FILTR a FILTR CAMERA RAW (Pokud máte zašedlý Camera Raw filtr, převeďte vrstvu na Smart / Inteligentní objekt)

V pravo poslední ikonka.

 

Chybí vám nějaká odpověď?

Nebojte se mi napsat na email kladnicek.lukas@gmail.com a do PŘEDMĚTU napište „DOTAZ PRESETY“. Díky a budu se těšit na váši zprávu.

Lukáš

TIPY A TRIKY.

Časem bych rád udělal stránku Tipy a triky a obyčejné úpravy fotek, abyste to mohli okoukávat. Pokud máte nápady a zajímalo by vás něco konkrétního, dejte mi vědět na instagram @lukaskladnicek.


Brzy