GALERIE

váš osobní fotograf

Fotky jsou nejlepší médium na záznam jakékoliv události ve vašem životě. Tak se nebojte nechat vyfotit a uchovejte si vzpomínky na lásku, na mládí nebo na děti.

FAQ

FREKVENTOVANÉ DOTAZY

Fotit půjdeme kdykoliv se dohodneme. Nejlepší doba je ráno nebo podvečer, kdy je světlo pod lepším úhlem k zemi. Na jaro a podzim je doba focení jedno.

Fotoateliér u mě nehledejte. Mým „studiem“ jsou louky, lesy, parky, vyhlídky a další exteriéry. Rád se s vámi projdu po Letenském parku, zajdeme do Šárky či kamkoliv, kde to máte v Praze rádi a je vám to blízké. Nejkrásnější emoce totiž vznikají když je pohodová atmosféra. Focení malých dětiček zvládneme klidně v parku nebo u vás v domácím prostředí.

Neupravené fotky neposílám. Je to jen polotovar, který vyleze z foťáku a je to jako byste chtěli po restauraci, aby vám dala suroviny a vy je jedli za syrova.

Náhledy zasílám max do 3 dnů v galerii s heslem. Když s výběrem neotálíte, tak vám upravené fotky pošlu do týdne od přijetí platby za focení.

Neznamená to, že bych neuměl fotit a opravoval, co jsem nezvládl. Tedy ne úplně. Na fotce je pro mou spokojenost potřeba vyvážit bílou, srovnat expozici, kontrast atp. Snímky základně vyretušuji. Barevně je ladím do svého stylu, jaký můžete vidět v portfoliu.

Hlavně abyste se cítili dobře. Jsou však preferovanější barvy, které k sobě hezky jdou sladit. Napíšeme si. Taky například úzké pruhy nejsou vhodné kvůli moiré efektu.

Frequently Asked Questions

Most frequent questions and answers

Can I edit the files ?

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Is it Layered ?

There are many variations of passages of Lorem Ipsum available, but the majority have suffered alteration in some form, by injected humour, or randomised words which don’t look even slightly believable. If you are going to use a passage of Lorem Ipsum, you need to be sure there isn’t anything embarrassing hidden in the middle of text.

How can I edit the masks ?

All the Lorem Ipsum generators on the Internet tend to repeat predefined chunks as necessary, making this the first true generator on the Internet. It uses a dictionary of over 200 Latin words, combined with a handful of model sentence structures, to generate Lorem Ipsum which looks reasonable. The generated Lorem Ipsum is therefore always free from repetition, injected humour, or non-characteristic words etc.

What do I need to open the files ?

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words

How can I edit smart objects ?

The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from „de Finibus Bonorum et Malorum“ by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation

Is the font free ?

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur

This website uses cookies to improve your experience. Cookie Policy